Lezzetli Mangalı Püf Noktaları

0
1123
Çataca'nın en iyi mangal mekanı

Mangalda yapılan etin lezzetti ve bu lezzetin mangalın başındaki kişiye bağlı olduğu bir gerçektir. Herkes mangalın başına geçtiğinde işin ehli sayılabilir ama o iş öyle başlamıyor. Mangal Türk genlerinde bulunan ve herkesin bu konuda başarılı olduğu noktadır.

Ancak mangal yapmanın da püf ve önemli noktaları var.

Tutuşturucu Kullanın

Türlü mangalla et pişirebilirsiniz fakat benzin,  gazyağı kullanılarak yakılan mangal ateşinde pişen et kadar lezzet vermeyecektir. Bu mangalın en önemli püf noktalarından birisidir. Aradaki farkı anlamamak neredeyse mümkün değildir.

Köz Olmadan Asla

Köz mangalın olmazsa olmazıdır. Aslında önemli olan kömürün rengi değişmeden önce közleşmeden önce ızgaraya et konmamasıdır.

Etin Yağına Dikkat Edin

Mangal yaparken uygulayabileceğiniz bütün püf noktalarından daha önemli bir şey varsa o da et seçimidir. Çok yağlı et ateşin yağlanmasına ve etin zehirlenmesine sebep olabilir. Yağsız et de kendi yağından pişerken faydalanmayacağı için hem kuru hem de lezzetsiz olabilir.

Limon ve Soğan

Mangalda muazzam lezzeti yakalama için sebzelerden de faydalanmak gerekmektedir. Eğer etin ızgaraya yapışmasını istemiyorsanız büyük bir baş soğanı ikiye bölün ve suyunu ızgaraya sürün. Ete hoş bir koku kazandırmak için ise limon kabuğunu pişmeden birkaç dakika önce ateşe atabilirsiniz.

Maşa Kullanın

Etlere çatal batırarak çevirirseniz, çatalın açacağı deliklerden etin içindeki lezzetli su dışarı akar ve siz lezzetsiz, kurumuş bir et ya da tavuk yemek zorunda kalırsınız. Bu yüzden özellikle biftek, bonfile ve pirzolaları sadece maşa kullanarak çevirmelisiniz.

Ya da en lezzetli mangalları biz siz hazırlayalım, siz hemen gelin. Doğaköyü mangal konusunda uzman, seçtiğiniz etleri en güzel şekilde hazırlayacak ekibi ile sizleri bekliyor!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here